Apple, ilk kez 2008 yılında tanıttığı alüminyum yekpare kasalı 13 inç Macbook Pro’ya veda ediyor. Klasik Macbook Pro’nun satıştan kalkmasıyla seride sadece retina ekranlı modeller kalacak.

Apple’ın ilk kez 2008 yılında tanıttığı, alüminyum yekpare kasalı son model olan 13 inç Macbook Pro satıştan kalkıyor. Neredeyse 6 yılı dolduracak tasarım ilk gününden bugüne kadar değişmeden geldi ve şıklığından bir şey kaybetmedi. 2008’de 13 inç Macbook ve 15 inç Macbook Pro olarak karşımıza çıkan yekpare alüminyum tasarım, bir yıl sonra tüm ekran büyüklüklerinde Macbook Pro adına kavuştu.
13
2008’de Macbook olarak tanıtılan ilk yekpare aluminyum kasa

İlk önce 15” gitmişti

O günden bu yana her iki ekran büyüklüğünde de Macbook Pro olarak varlığını sürdüren modellerden 15 inç ekranlı olan geçtiğimiz sonbaharda gerçekleşen son güncellemeyle satıştan kaldırılmıştı. 13 inç‘lik modelin ise üst donanım seviyeleri satıştan çekilmiş ancak 1199 dolarlık giriş donanımlı modeli satışta tutulmuştu.

sliderteknik

Retina olmayan Macbook Pro kalmayacak
Macrumors sitesinin son haberine göre, Apple bu modelin üretimini de durdurdu ve bu yıl içerisinde satıştan kaldırmaya hazırlanıyor. Muhtemelen stokların tükenmesiyle klasik Macbook Pro tarihteki yerini alacak ve tahtını retina ekranlı güncel modellere tamamen bırakacak. Böylece Apple’ın Macbook Pro sınıfında retina ekran olmayan modeli de kalmamış olacak.