USB Type-C arabirimi için Lightning bağlantı noktasının kaldırılması, iPhone 15 serisindeki en dikkat çekici değişikliklerden biri. Foxconn’un, Apple’ın seri üretim USB Type-C arayüzü için şifrelemeyi sürdüreceğine dair raporlar var. Bu, MFI (Made for iPhone) sertifikasının bazı şarj seviyeleri için bir zorunluluk olacağı anlamına gelir. MFI sertifikası kullanmayan kablolarda veri aktarımı ve şarj yeteneği konusunda sıkıntılar doğacaktır.


Apple’ın USB Type-C arayüzünden taviz vermesinin kaynağının Avrupa Birliği yasalarının olduğu biliniyor. Avrupa Birliği tarafından belirlenen teknik gereksinimler, cep telefonu cihazlarına kablo şarjı için bir USB Type-C bağlantı noktası takılmasını zorunlu kılar. Şarj voltajı 5V’tan büyükse veya akım 3A’dan büyükse, USB PD özelliklerine uymalısınız.

Haziran 2022’de, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği’nin diğer 27 üye ülkesinden müzakereciler, 2024’ten itibaren AB’deki cep telefonları ve diğer elektronik cihazların standart şarj istasyonlarını kullanması konusunda bir anlaşmaya vardı. Avrupa Parlamentosu’ndan yapılan açıklamaya göre USB Type-C, 2024 Sonbaharı’nda AB’deki tüm cep telefonları, tabletler ve kameralar için standart şarj bağlantı noktası kullanılacak.

Yeni düzenlemelerden en çok iPhone etkilendi. Bunun nedeni, mevcut Android cihazların çoğunun USB Type-C bağlantı noktasıyla satılması. Ancak Apple, iPhone’larının yalnızca Lightning konektörüyle şarj edileceği konusunda ısrar etti. Yine de işlerin yakında değişeceği açık. Yeni yasaların kabul edilmesi, iPhone’daki Type-C arayüzünün daha popüler ve etkili olanla değiştirilmesini daha da teşvik edecek. Avrupa’da satılacak olan iPhone 16 belki de 15’in USB-C ile gelmesi planlanıyor.

Android ve iPhone cep telefonu kullanıcıları, cihazları için çeşitli şarj cihazlarına ihtiyaç duyma konusunda uzun süredir şikayetçi. Birçok kişinin hem iPhone’lara hem de Android telefonlara sahip olduğu göz önüne alındığında, bu oldukça garip. Type-C şarj cihazınız ne kadar harika olursa olsun, bir iPhone satın alırsanız mutlaka yeni bir şarj cihazı edinmelisiniz. Birçok insan için bu son derece elverişsizdir. Ancak AB’den gelen yeni yasa ile Apple’ın başka seçeneği kalmayacak. Bu yıl için, USB Type-C portunu kullanıp kullanmamak hala serbest. Bu da iPhone 16 USB Type-C bağlantı noktası kesinleşirken iPhone 15’in o kadar kesin olmadığı anlamına geliyor.

Kaynak: https://www.gizchina.com/