Apple’ın akıllı yeni nesil iPhone ve iPad’lerinde donanımsal temelde birçok açıdan aynı teknoloji altyapılarına yer verildi. Böylelikle Apple, birbirinden farklı performans nitelikleri sunan “mobil” aygıtlardan ziyade kullanım şekli ve alışkanlıklar odaklı pazarlama metodunu tüm dünyaya duyurmuş oldu.
Önümüzde değişkenlerle ve temel farklılıklarla dolu, önceki yıllardan çok da ayrı tutulacak bir strateji bulunmuyor, ancak şu bir gerçek ki iPad Air, retina ekranlı iPad mini ve iPhone 5s, önceki nesil modelleri ile karşılaştırıldığında daha fazla ortak özellik sunuyorlar.
Retina ekran teknolojisi kazandırılan iPad mini, bununla da kalmayarak tıpkı iPad Air ve iPhone 5s’de olduğu gibi A7 çipi ile gelmişti. Böylelikle daha küçük bir iPad olmanın dışında büyük kardeşinden pek bir farklı kalmadı retina ekranlı iPad mini’nin. Peki performansları da tamamen aynı mı? Geekbench 3 benchmark testine göre bu sorunun yanıtı: Hayır.
ekran_resmi_2013-11-13_133047-31384342539
iPad Air en iyisi
iPad Air, retina ekranlı iPad mini ve iPhone 5s’in işlemcilerini baz alan testin sonuçlarına göre iPad Air, hem retinalı mini hem de iPhone 5s’den daha iyi performansa sahip, ancak aradaki fark oldukça küçük.
Retinalı iPad mini, tek çekirdekli işlemci üzerinden elde edilen bulguya göre 1390 puan alırken iPhone 5s 1399 puan alıyor. iPad Air ise 1466 puanla en yüksek puanı alıyor. Çok çekirdekli testinde ise sonuçlar şöyle; retinalı iPad mini, 2512; iPhone 5s, 2523 ve iPad Air 2856 puan alıyor.
11377725134
Aradaki fark pil dayanıklılığı ile ilişkili
Bu sonuçlara göre retina ekranlı iPad mini’nin 1.3 GHz hızındaki A7 işlemcisi, önceki nesil “ilk” iPad mini’deki alt versiyonua göre 5 kat daha iyi performans sergiliyor.
iPad Air’in işlemcisinin 1.4 GHz saat hızında çalıştığı sonucuyla ilişkilendirildiğinde bu tabletin retina ekranlı iPad mini’den daha yüksek performans sergilemesinin batarya ömrüne daha az etki edecek bir işlemci konfigürasyonuyla ilgili olduğu düşünülüyor.