Yılların dedikodusu bu defa gerçek olacak gibi… Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook, büyük olasılıkla önümüzdeki hafta kendi cep telefonunun duyuracak.

Facebook tarafından dağıtılan davetiyeler, basın mensuplarını 4 Nisan’da gerçekleşecek bir etkinliğe davet ediyor. Basın davetiyelerinde “Gelin Andorid’deki yeni evimizi görün” sloganı yer alıyor.

Teknoloji çevreleri gerçekleşecek etkinlikte yazılımı Facebook’a, donanımı HTC’ye ait yeni bir akıllı telefonun duyurulacağına kuvvetli ihtimal gözüyle bakıyor. Kaynaklardan gelen bilgiler, iki şirketin Güney Kaliforniya’da büyük bir pazarlama kampanyası üzerine çalıştıkları yönünde. Buna göre, HTC ve Facebook etiketli yeni telefonun reklamları, donanım ya da yazılıma değil potansiyel kullanıcılara odaklanacak.

Yeni akıllı telefonun, iOS ya da Android’de yer alan Facebook uygulamasından çok daha geliştirilmiş versiyonuna sahip olacağı da gelen bilgiler arasında. “Bir uygulamadan çok daha fazlası” olarak ifade edilen bu sistemin, Android’in Facebook tarafından modifiye edilmiş bir sürümü olabileceği belirtiliyor.

Facebook/HTC üretimi akıllı telefonu gördüğünü öne süren kaynaklar, cihazın iPhone’u anımsattığını ve iPhone’da yer alan “home butonu” tarzında bir tuş içerdiğini iddia ediyorlar. 4.3 inç büyüklüğünde bir ekranla geleceği söylenen cihazın 1.5GHz işlemci, 1GB of RAM, 16GB of dahili depolama , 5 megapiksel arka, 1.6 megapiksel arka kameraya sahip olacağı da söylentiler arasında.