Apple’ın uzunca bir süredir konuşulan akıllı saati hakkında çeşitli iddialar ve birçok konsept çalışma bulunsa da henüz ortada ürünü doğrulayacak ya da hakkında önemli ipuçları verecek somut bir gelişme yok.
Buna rağmen, tüm iddiaların ortak noktası Apple’ın iOS tabanlı bir akıllı saat üretme planlarının bulunduğu yönünde. Çeşitli iddialarda, söz konusu ürünün 2013 yılının sonlarında duyurulacağı ifade edilse de son gelen tahminler “iWatch” olarak anılan akıllı saatin beklenildiği kadar yakın olmadığını gösteriyor.
iwatch-iphone-interaction-100025993-large1369416545
Apple’ın gelecek ürünleri hakkındaki isabetli tahminleri ile ünlü KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, yeni ürünün en erken 2014 yılının ikinci yarısında duyurulabileceğini iddia etti.
Kuo’nun bu iddialarının temelinde ise Apple’ın bu yıl içinde iOS işletim sisteminde gerçekleştireceği büyük değişim ve yeni iPhone / iPad planlarının bulunması yatıyor.
Analiste göre bu sebeplerden dolayı Apple yeni bir ürün geliştirmek için yeterli kaynağa sahip olmayabilir. Ayrıca, giyilebilir cihaz bileşenleri henüz olgunlaşmış değil.
Ming-Chi Kuo, ürünün gecikeceğini iddia etmesine karşın donanım tarafında çeşitli tahminlerde bulunmakta da bir sakınca görmüyor. Analiste göre Apple’ın akıllı saati 1.5 inç ya da 2 inç dokunmatik ekrana sahip olacak ve halihazırda kol saati olarak kullanılan 5. nesil iPad Nano’ya yakın bir tasarıma sahip olacak.