Apple her sistemde bir adım daha mobil aletleri ve bilgisayarları birbirine yaklaştırmaya çalışıyor. Yeni çıkan Mac OS Sierra ile Mac OS – iOS arasında 1 adım daha atıldı. Bu sayede cihazlar birbiri ile daha uyumlu ve verimli çalışabiliyor. Cihazların birbiri ile çalışmaları için donanım olarak birbirleri ile aynı teknolojide veya yakın teknolojide olmaları şart. İlk önce Sierra’daki yenilikleri kısaca bir bakalım, ardından hangi cihazda hangi uygulama daha uyumlu çalışıyor bir üzerinden geçelim.

 

     Mac Os Sierra’daki başlıca yenilikleri listeleyecek olursak;

     1- Siri

     2- Apple Watch ile Kilit Açma

     3- Mesajlar

     4- Resim içinde resim (PIP)

     5- Optimum Depolama

     6- Evrensel Pano

     7- Sekmeler

     8- Depolama

     9- iCloud Drive

 

     Bu özelliklerden bazılarını maalesef sistemi yükleyebilecek olan bilgisayarlar kullanamayacak. Yazılımları kullanabilmek için daha güncel cihazlara ihtiyacınız olacak. Daha güncel cihaz daha güncel donanım demek. Bu yazılımlardan birkaçına göz atalım.

 

     1- Otomatik Kilit Açma (Apple iWatch)

     Uykudan uyanan bir bilgisayar genelde kullanıcı tercihine bağlı olarak şifre ister, belli bir süre bekledikten sonra veya bilgisayarınzı yeni açtığınızda aynı şifre ekranıyla karşılaşıyoruz. Ancak Apple iWatch ile senkronize halde çalışan Mac artık şifre ekranını otomatik olarak atlayacak. Bu bize vakit kazandıracağı gibi uzun ve karışık şifreler seçmeyi alışkanlık edinmiş kullanıcılar içinde büyük kolaylık olacak.

 

     Bu özelliği kullanmak için cihazınızın Sierra’yı desteklemesi yetmiyor. Cihazınızın 2013 veya daha yeni model olması şart. 2012 ve daha eski modellerde bu özellik desteklenmiyor. Ayrıca kullandığınız Apple iWatch cihazınızda en az WatchOS3 işletim sistemi, iPhone’larda ise iPhone 5 veya daha yeni modelin olması şart.

     iWatch, iPhone ve Mac birbiri ile senkronize çalışarak kullanıcının güvenli kişi olduğuna karar vererek bilgisayara erişime izin veriyor.

 

     2- Evrensel Pano

     iPhone, iPad, Mac arasında muhakkak birşeyleri gördüğümüzde ”keşke şunu bir cihazdan diğerine kolaylıkla kopyalayabilseydik” tarzı bir düşünce hepimizin aklından geçmiştir. İşte Apple sesimizi duydu ve basit görünen ancak herkesin işine yarayacak mükemmel bir yenilik getirdi. Artık cihazlar arasındaki herhangi bir öğeyi kopyala-yapıştır yaparak transfer edebiliyoruz.

     Bunu kullanabilmeniz için cihazınızın HandOff özelliğini desteklemesi gerek. HandOff özelliğini destekleyen cihazların listesi ile şu şekilde;

     HandOff destekleyen Mac cihazlar;

> MacBook (2015 başı veya daha yeni model)

> MacBook Pro (2012 veya daha yeni model)

> MacBook Air (2012 veya daha yeni model)

> MacMini (2012 veya daha yeni model)

> iMac (2012 veya daha yeni model)

> MacPro (2013 sonu veya daha yeni model)

     HandOff destekleyen iPhone/iPad modelleri;

Lightning bağlantılı ve iOS 8 ve daha üzeri sistem yüklü cihazlar.