Güvenlik firması Intego’daki araştırmacıların bildirdiğine göre bu zararlı yazılım bir web sitesi üzerinden, Java applet formunda geliyor. Firma virüse OSX/Tibet.D adını verdi. Virüs, bir yıl önce bulunan başka bir virüsün yeni bir varyantı.
resim-1266665993
Neyse ki bu zararlı yazılım çok popüler bir sitede bulunmuyor, tabii Tibet’te yaşayan Çin düşmanı biri değilseniz. Zira virüsün görüldüğü yer, Tibet merkezli Çin karşıtı propaganda yapan bir internet sitesi. Ancak bu durum, sanal korsanların enfekte olmuş bilgisayarlara rahatlıkla erişim sağlayabildiği gerçeğini değiştirmiyor. Apple henüz konu hakkında bir yorumda bulunmadı.
Yamalanmamış Java kullanan Mac kullanıcıları siteye girdiklerinde durumdan etkilenerek sanal korsanların eline düşebiliyor. Benzer saldırılar daha önce Tibet yönetimine ve Dalai Lama’yı destekleyen Çinlilere karşı da düzenlenmişti. Her ne kadar bu virüs kullanıcıların çoğunu etkilemese de sistemi güncel tutmakta fayda var. Artık Java, Mac’lerin yeni sürümlerinde varsayılan olarak yüklü gelmiyor. Ayrıca eğer kullanıcı Java’yı 35 gün öncesine kadar kullanmamışsa OS X, Java’yı otomatik olarak sistemden kaldırıyor.