Eğer Apple’ın önümüzdeki dönem için daha enteresan planları yoksa uzun süredir konuşulan “düşük maliyetli” iPhone planlarına dair şu günlerde somut bir gelişme yaşanıyor.
iPhone ve iPad’i de vücuda getiren, Apple’ın önemli “birleştirme işlerini” gerçekleştiren Pegatron adlı şirketin, Çin’deki işçi sayısını bu yılın ikinci yarısından itibaren %40 artıracağına dair bir söylenti var. Şirket çok kısa bir süre önce zaten 100 bin yeni çalışan almıştı.

Yaklaşık 40 bin yeni çalışan ile firmanın “ucuz” iPhone için hazırlık yaptığına dair bilgiyi bugün Reuters paylaştı. Tedarikçilerin Reuters’a aktardığı bilgilere göre Apple, Çin ve Hindistan gibi büyüme eğiliminde olan düşük gelirli pazarlar için daha ucuz bir iPhone üzerinde çalışıyor.

ucuz-iphone-boyle-olur-mu-4457676_400

 

Ekran panelleri için düşük ölçekte bir üretimin bu ay başlayacağı, tam kapasite ile üretiminin Haziran ayında gerçekleşeceği, Japonya’daki bir tedarikçiden edinilmiş bir başka bilgi.

 

Apple’ın “ucuz” anlayışı her ne kadar bizimki ile örtüşmese de beklentiler 200 – 500 Dolar aralığında, renk seçenekli, yeni nesil iPhone’dan daha uygun fiyatlı bileşenler ile şekillenecek olan bir model üzerinde yoğunlaşıyor. Modelin ABD gibi pazarlarda Samsung’un Galaxy serisine rakip olması bekleniyor. Hatta bir analistin yayınladığı rapora göre beklenen şekilde piyasaya çıkabilecek alternatif bir iPhone’un pek çok pazarda satış rekorları kırması, ABD’de Samsung’u 1 yıl sonunda pazardan silmesi beklentisine değiniliyor.

Birkaç ay önce Phil Schiller’ın Apple’ın pazar payı kaygısı ile “kalitesiz” bir ürünü asla satışa çıkartmayacağı sözü ile eldeki veriler birleştiğinde, pazardaki diğer markaların ürünlerinden daha pahalı olmayan, kalitesi diğer ürünleri aratmayan fakat mevcut iPhone’a oranla daha alınabilir bir ürün görme ihtimalimiz oldukça güçleniyor

.